- 60 mm ID x 130 mm OD x 31 mm Wide
- Open
- ABEC 1
- Polyamide Cage
- Normal Clearance
description
- Angular contact ball bearings have raceways in the inner and outer rings, which are displaced with respect to each other in the direction of the bearing axis. Designed to accommodate both radial and axial loads (in one direction).
applications
- Pumps
- Compressors
- Centrifuges
features
- Inner and outer ring raceway
- Suitable for simultaneously acting radial and axial loads
- Axial load capacity increases with increasing contact angle
compliances
- In accordance with ISO 15-1981
| O.D. | 130 mm |
| Radial Internal Clearance | Normal |
| Bearing Design | Single Row Angular Contact |
| Inch/Metric | Metric Bore |
| Capacity | High Capacity |
| No. in Set | Single Bearing |
| O.D. Type | Straight |
| Precision | Standard |
| Cage Type | Plastic |
| Locking Device | No Locking Device |
| Cage Material | Polyamide (Molded Nylon) |
| I.D. | 60 mm |
| Radial Internal Clearance Specification | Normal Clearance |
| Enclosure | Open |
| Flush Ground | No |
| Width | 1.22 in, 31 mm |
| Outer Ring Width | 31 mm |
| Bore Type | Round Bore |
| Preload Level | None |
| Ball Material | Steel |
| Limiting Speed - Oil | 6000 rpm |
| Precision Level | Standard (ABEC 1) |
| Seal Type | Unsealed |
| Contact Angle | 40° |
| Inner Ring Width | 1.22 in, 31 mm |
| Material | Steel |
| Rows of Balls | Single |
| Seal Material | None |
| Limiting Speed - Grease | 4500 rpm |
| icNumber | 7695835 |
| Snap Ring | No Snap Ring |
| Bearing Type | Angular Contact |
| Lubricant | Oil Preservative |
| Series | 7300 |
| Weight | 3.858 LB |
| EAN or UPC | 7316576634468 |

