- 60 mm ID x 130 mm OD x 31 mm Wide
- Open
- ABEC 1
- Polyamide Cage
- Normal Clearance
description
- Angular contact ball bearings have raceways in the inner and outer rings, which are displaced with respect to each other in the direction of the bearing axis. Designed to accommodate both radial and axial loads (in one direction).
applications
- Pumps
- Compressors
- Centrifuges
features
- Inner and outer ring raceway
- Suitable for simultaneously acting radial and axial loads
- Axial load capacity increases with increasing contact angle
compliances
- In accordance with ISO 15-1981
| Flush Ground | No |
| Series | 7300 |
| Inch/Metric | Metric Bore |
| Material | Steel |
| Seal Type | Unsealed |
| Precision Level | Standard (ABEC 1) |
| Limiting Speed - Grease | 4500 rpm |
| Enclosure | Open |
| Outer Ring Width | 31 mm |
| Ball Material | Steel |
| Bore Type | Round Bore |
| Capacity | High Capacity |
| Contact Angle | 40° |
| No. in Set | Single Bearing |
| Width | 1.22 in, 31 mm |
| Cage Material | Polyamide (Molded Nylon) |
| Snap Ring | No Snap Ring |
| Locking Device | No Locking Device |
| Inner Ring Width | 1.22 in, 31 mm |
| Radial Internal Clearance Specification | Normal Clearance |
| Limiting Speed - Oil | 6000 rpm |
| Bearing Type | Angular Contact |
| Preload Level | None |
| O.D. | 130 mm |
| I.D. | 60 mm |
| Seal Material | None |
| Cage Type | Plastic |
| Lubricant | Oil Preservative |
| Precision | Standard |
| icNumber | 7695835 |
| Bearing Design | Single Row Angular Contact |
| Rows of Balls | Single |
| O.D. Type | Straight |
| Radial Internal Clearance | Normal |
| Weight | 3.858 LB |
| EAN or UPC | 7316576634468 |

