- 65 mm ID x 140 mm OD x 33 mm Wide
- Open
- ABEC 1
- Brass / Bronze Cage
- Normal Clearance
description
- Angular contact ball bearings have raceways in the inner and outer rings, which are displaced with respect to each other in the direction of the bearing axis. Designed to accommodate both radial and axial loads (in one direction).
applications
- Pumps
- Compressors
- Centrifuges
features
- Inner and outer ring raceway
- Suitable for simultaneously acting radial and axial loads
- Axial load capacity increases with increasing contact angle
| Seal Material | None |
| Precision Level | Standard (ABEC 1) |
| Inner Ring Width | 33 mm |
| Bearing Design | Universal Mounting |
| icNumber | 7695812 |
| O.D. Type | Straight |
| Cage Material | Brass/Bronze |
| Series | 7300 |
| Limiting Speed | 6300 rpm |
| Contact Angle | 40° |
| Seal Type | Unsealed |
| Inch/Metric | Metric Bore |
| Lubricant | Oil Preservative |
| Capacity | High Capacity |
| No. in Set | Single Bearing |
| Static Load Rating [Max] | 18,000.00 lbf |
| Width | 33 mm |
| O.D. | 140.0000 mm |
| Ball Material | Steel |
| Flush Ground | No |
| Enclosure | Open |
| Outer Ring Width | 33 mm |
| Radial Internal Clearance Specification | Normal Clearance |
| Snap Ring | No Snap Ring |
| I.D. | 65 mm |
| Locking Device | No Locking Device |
| Guide Type | Rolling Element |
| Precision | Standard |
| Cage Type | Machined Brass |
| Origin | Single Row Angular Contact |
| Bearing Type | Angular Contact |
| Rows of Balls | Single |
| Dynamic Load Rating | 24,300.00 lbf |
| Material | Steel |
| Preload Level | None |
| Radial Internal Clearance | Normal |
| Bore Type | Round Bore |
| Reference Speed | 6300 rpm |
| Weight | 5.203 LB |
| EAN or UPC | 7316576650765 |

