- 65 mm ID x 140 mm OD x 33 mm Wide
- Open
- ABEC 1
- Brass / Bronze Cage
- Normal Clearance
description
- Angular contact ball bearings have raceways in the inner and outer rings, which are displaced with respect to each other in the direction of the bearing axis. Designed to accommodate both radial and axial loads (in one direction).
applications
- Pumps
- Compressors
- Centrifuges
features
- Inner and outer ring raceway
- Suitable for simultaneously acting radial and axial loads
- Axial load capacity increases with increasing contact angle
| Reference Speed | 6300 rpm |
| Enclosure | Open |
| Contact Angle | 40° |
| Limiting Speed | 6300 rpm |
| Flush Ground | No |
| Capacity | High Capacity |
| Radial Internal Clearance Specification | Normal Clearance |
| Ball Material | Steel |
| Cage Type | Machined Brass |
| Lubricant | Oil Preservative |
| Static Load Rating [Max] | 18,000.00 lbf |
| Dynamic Load Rating | 24,300.00 lbf |
| Rows of Balls | Single |
| Material | Steel |
| O.D. | 140.0000 mm |
| Origin | Single Row Angular Contact |
| Series | 7300 |
| Seal Type | Unsealed |
| Precision Level | Standard (ABEC 1) |
| Snap Ring | No Snap Ring |
| No. in Set | Single Bearing |
| icNumber | 7695812 |
| Seal Material | None |
| Inner Ring Width | 33 mm |
| Bore Type | Round Bore |
| Bearing Type | Angular Contact |
| Preload Level | None |
| Cage Material | Brass/Bronze |
| O.D. Type | Straight |
| Inch/Metric | Metric Bore |
| Width | 33 mm |
| Precision | Standard |
| Outer Ring Width | 33 mm |
| Bearing Design | Universal Mounting |
| Locking Device | No Locking Device |
| Guide Type | Rolling Element |
| Radial Internal Clearance | Normal |
| I.D. | 65 mm |
| Weight | 5.203 LB |
| EAN or UPC | 7316576650765 |

