- 65 mm ID x 140 mm OD x 33 mm Wide
- Open
- ABEC 1
- Polyamide Cage
- Normal Clearance
description
- Angular contact ball bearings have raceways in the inner and outer rings, which are displaced with respect to each other in the direction of the bearing axis. Designed to accommodate both radial and axial loads (in one direction).
applications
- Pumps
- Compressors
- Centrifuges
features
- Inner and outer ring raceway
- Suitable for simultaneously acting radial and axial loads
- Axial load capacity increases with increasing contact angle
compliances
- In accordance with ISO 15-1981
| Contact Angle | 40° |
| Rows of Balls | Single |
| Locking Device | No Locking Device |
| Material | Steel |
| Flush Ground | No |
| Series | 7300 |
| Preload Level | None |
| Snap Ring | No Snap Ring |
| No. in Set | Single Bearing |
| Limiting Speed - Oil | 5600 rpm |
| Precision Level | Standard (ABEC 1) |
| I.D. | 65 mm |
| Inner Ring Width | 33 mm |
| Precision | Standard |
| Lubricant | Oil Preservative |
| O.D. Type | Straight |
| Outer Ring Width | 33 mm |
| Cage Type | Plastic |
| Capacity | High Capacity |
| Limiting Speed - Grease | 4300 rpm |
| Bearing Design | Universal Mounting |
| Seal Material | None |
| Inch/Metric | Metric Bore |
| Origin | Single Row Angular Contact |
| Enclosure | Open |
| Bore Type | Round Bore |
| Radial Internal Clearance | Normal |
| Cage Material | Polyamide (Molded Nylon) |
| icNumber | 7695821 |
| Ball Material | Steel |
| Width | 1.3 in, 33 mm |
| O.D. | 140 mm |
| Radial Internal Clearance Specification | Normal Clearance |
| Seal Type | Unsealed |
| Bearing Type | Angular Contact |
| Weight | 4.74 LB |
| EAN or UPC | 7316576634499 |

