- 65 mm ID x 140 mm OD x 33 mm Wide
- Open
- ABEC 1
- Polyamide Cage
- Normal Clearance
description
- Angular contact ball bearings have raceways in the inner and outer rings, which are displaced with respect to each other in the direction of the bearing axis. Designed to accommodate both radial and axial loads (in one direction).
applications
- Pumps
- Compressors
- Centrifuges
features
- Inner and outer ring raceway
- Suitable for simultaneously acting radial and axial loads
- Axial load capacity increases with increasing contact angle
compliances
- In accordance with ISO 15-1981
| Cage Type | Plastic |
| Seal Material | None |
| Snap Ring | No Snap Ring |
| Capacity | High Capacity |
| Radial Internal Clearance | Normal |
| Bore Type | Round Bore |
| Precision | Standard |
| O.D. | 140 mm |
| Inner Ring Width | 33 mm |
| Bearing Type | Angular Contact |
| O.D. Type | Straight |
| Locking Device | No Locking Device |
| Material | Steel |
| Cage Material | Polyamide (Molded Nylon) |
| icNumber | 7695821 |
| Inch/Metric | Metric Bore |
| Origin | Single Row Angular Contact |
| Ball Material | Steel |
| Rows of Balls | Single |
| Limiting Speed - Grease | 4300 rpm |
| Limiting Speed - Oil | 5600 rpm |
| Precision Level | Standard (ABEC 1) |
| Preload Level | None |
| Bearing Design | Universal Mounting |
| Contact Angle | 40° |
| Width | 1.3 in, 33 mm |
| No. in Set | Single Bearing |
| Series | 7300 |
| Flush Ground | No |
| Radial Internal Clearance Specification | Normal Clearance |
| Outer Ring Width | 33 mm |
| Lubricant | Oil Preservative |
| I.D. | 65 mm |
| Enclosure | Open |
| Seal Type | Unsealed |
| Weight | 4.74 LB |
| EAN or UPC | 7316576634499 |

