- 65 mm ID x 140 mm OD x 33 mm Wide
- Open
- ABEC 1
- Brass / Bronze Cage
- Normal Clearance
description
- Angular contact ball bearings have raceways in the inner and outer rings, which are displaced with respect to each other in the direction of the bearing axis. Designed to accommodate both radial and axial loads (in one direction).
applications
- Pumps
- Compressors
- Centrifuges
features
- Inner and outer ring raceway
- Suitable for simultaneously acting radial and axial loads
- Axial load capacity increases with increasing contact angle
| O.D. | 140.0000 mm |
| Outer Ring Width | 33 mm |
| Bearing Type | Angular Contact |
| Bearing Design | Universal Mounting |
| Ball Material | Steel |
| Snap Ring | No Snap Ring |
| Width | 33 mm |
| O.D. Type | Straight |
| Enclosure | Open |
| Precision | Standard |
| Preload Level | None |
| Reference Speed | 6300 rpm |
| I.D. | 65 mm |
| Bore Type | Round Bore |
| Flush Ground | No |
| Series | 7300 |
| Dynamic Load Rating | 24,300.00 lbf |
| Inch/Metric | Metric Bore |
| Seal Material | None |
| Cage Type | Pressed Brass |
| Contact Angle | 40° |
| Rows of Balls | Single |
| Seal Type | Unsealed |
| Limiting Speed | 6300 rpm |
| No. in Set | Single Bearing |
| Inner Ring Width | 33 mm |
| Capacity | High Capacity |
| Material | Steel |
| Locking Device | No Locking Device |
| Cage Material | Brass/Bronze |
| Precision Level | Standard (ABEC 1) |
| icNumber | 7695812 |
| Radial Internal Clearance Specification | Normal Clearance |
| Guide Type | Ball |
| Static Load Rating [Max] | 18,000.00 lbf |
| Origin | Single Row Angular Contact |
| Radial Internal Clearance | Normal |
| Lubricant | Oil Preservative |
| Weight | 4.833 LB |
| EAN or UPC | 7316576650772 |

