- 65 mm ID x 140 mm OD x 33 mm Wide
- Open
- ABEC 1
- Brass / Bronze Cage
- Normal Clearance
description
- Angular contact ball bearings have raceways in the inner and outer rings, which are displaced with respect to each other in the direction of the bearing axis. Designed to accommodate both radial and axial loads (in one direction).
applications
- Pumps
- Compressors
- Centrifuges
features
- Inner and outer ring raceway
- Suitable for simultaneously acting radial and axial loads
- Axial load capacity increases with increasing contact angle
| Precision | Standard |
| Bore Type | Round Bore |
| Locking Device | No Locking Device |
| Bearing Design | Universal Mounting |
| Width | 33 mm |
| Inner Ring Width | 33 mm |
| Radial Internal Clearance Specification | Normal Clearance |
| I.D. | 65 mm |
| Radial Internal Clearance | Normal |
| icNumber | 7695812 |
| Guide Type | Ball |
| O.D. Type | Straight |
| Seal Material | None |
| Rows of Balls | Single |
| Reference Speed | 6300 rpm |
| Origin | Single Row Angular Contact |
| Static Load Rating [Max] | 18,000.00 lbf |
| Material | Steel |
| Series | 7300 |
| Lubricant | Oil Preservative |
| Cage Material | Brass/Bronze |
| Enclosure | Open |
| Contact Angle | 40° |
| No. in Set | Single Bearing |
| Inch/Metric | Metric Bore |
| Dynamic Load Rating | 24,300.00 lbf |
| Cage Type | Pressed Brass |
| Flush Ground | No |
| Bearing Type | Angular Contact |
| Snap Ring | No Snap Ring |
| O.D. | 140.0000 mm |
| Seal Type | Unsealed |
| Limiting Speed | 6300 rpm |
| Outer Ring Width | 33 mm |
| Capacity | High Capacity |
| Preload Level | None |
| Precision Level | Standard (ABEC 1) |
| Ball Material | Steel |
| Weight | 4.833 LB |
| EAN or UPC | 7316576650772 |

