- 65 mm ID x 140 mm OD x 33 mm Wide
- Open
- ABEC 1
- Standard Cage
- Normal Clearance
description
- Angular contact ball bearings have raceways in the inner and outer rings, which are displaced with respect to each other in the direction of the bearing axis. Designed to accommodate both radial and axial loads (in one direction).
applications
- Pumps
- Compressors
- Centrifuges
features
- Inner and outer ring raceway
- Suitable for simultaneously acting radial and axial loads
- Axial load capacity increases with increasing contact angle
compliances
- In accordance with ISO 15-1981
| Locking Device | No Locking Device |
| Seal Type | Unsealed |
| Inch/Metric | Metric Bore |
| Material | Steel |
| Cage Material | Brass/Bronze |
| Limiting Speed - Grease | 4300 rpm |
| Preload Level | None |
| Precision Level | Standard (ABEC 1) |
| Capacity | High Capacity |
| Radial Internal Clearance Specification | Normal Clearance |
| O.D. Type | Straight |
| Seal Material | None |
| Limiting Speed - Oil | 5600 rpm |
| Radial Internal Clearance | Normal |
| Width | 1.3 in, 33 mm |
| Ball Material | Steel |
| O.D. | 140 mm |
| Lubricant | Oil Preservative |
| No. in Set | Single Bearing |
| Enclosure | Open |
| Flush Ground | No |
| Bearing Type | Angular Contact |
| Snap Ring | No Snap Ring |
| Bearing Design | w/ Larger Axial Internal Clearance |
| I.D. | 65 mm |
| Contact Angle | 40° |
| Series | 7300 |
| Cage Type | Metal |
| Outer Ring Width | 33 mm |
| Inner Ring Width | 1.3 in, 33 mm |
| icNumber | 7695812 |
| Rows of Balls | Single |
| Bore Type | Round Bore |
| Precision | Standard |
| Weight | 5.203 LB |
| EAN or UPC | 7316577150752 |

