- 65 mm ID x 140 mm OD x 33 mm Wide
- Open
- ABEC 1
- Standard Cage
- Normal Clearance
description
- Angular contact ball bearings have raceways in the inner and outer rings, which are displaced with respect to each other in the direction of the bearing axis. Designed to accommodate both radial and axial loads (in one direction).
applications
- Pumps
- Compressors
- Centrifuges
features
- Inner and outer ring raceway
- Suitable for simultaneously acting radial and axial loads
- Axial load capacity increases with increasing contact angle
compliances
- In accordance with ISO 15-1981
| Radial Internal Clearance Specification | Normal Clearance |
| Locking Device | No Locking Device |
| Precision Level | Standard (ABEC 1) |
| Limiting Speed - Oil | 5600 rpm |
| I.D. | 65 mm |
| Capacity | High Capacity |
| Lubricant | Oil Preservative |
| No. in Set | Single Bearing |
| Series | 7300 |
| Seal Material | None |
| Inch/Metric | Metric Bore |
| Cage Type | Metal |
| Limiting Speed - Grease | 4300 rpm |
| Rows of Balls | Single |
| Bore Type | Round Bore |
| Outer Ring Width | 33 mm |
| Cage Material | Brass/Bronze |
| Seal Type | Unsealed |
| Snap Ring | No Snap Ring |
| Contact Angle | 40° |
| O.D. | 140 mm |
| icNumber | 7695812 |
| Ball Material | Steel |
| Radial Internal Clearance | Normal |
| Inner Ring Width | 1.3 in, 33 mm |
| Flush Ground | No |
| Enclosure | Open |
| Precision | Standard |
| Preload Level | None |
| Bearing Type | Angular Contact |
| Bearing Design | w/ Larger Axial Internal Clearance |
| Material | Steel |
| Width | 1.3 in, 33 mm |
| O.D. Type | Straight |
| Weight | 5.203 LB |
| EAN or UPC | 7316577150752 |

