- 65 mm ID x 140 mm OD x 33 mm Wide
- Open
- ABEC 1
- Polyamide Cage
- Normal Clearance
description
- Angular contact ball bearings have raceways in the inner and outer rings, which are displaced with respect to each other in the direction of the bearing axis. Designed to accommodate both radial and axial loads (in one direction).
applications
- Pumps
- Compressors
- Centrifuges
features
- Inner and outer ring raceway
- Suitable for simultaneously acting radial and axial loads
- Axial load capacity increases with increasing contact angle
compliances
- In accordance with ISO 15-1981
| Contact Angle | 40° |
| Outer Ring Width | 33 mm |
| Bearing Design | Single Row Angular Contact |
| Width | 1.3 in, 33 mm |
| Seal Type | Unsealed |
| icNumber | 7695821 |
| Radial Internal Clearance Specification | Normal Clearance |
| Rows of Balls | Single |
| No. in Set | Single Bearing |
| Series | 7300 |
| O.D. | 140 mm |
| Material | Steel |
| Capacity | High Capacity |
| Limiting Speed - Grease | 4300 rpm |
| Ball Material | Steel |
| Lubricant | Oil Preservative |
| Flush Ground | No |
| Cage Material | Polyamide (Molded Nylon) |
| Snap Ring | No Snap Ring |
| Bore Type | Round Bore |
| Limiting Speed - Oil | 5600 rpm |
| Bearing Type | Angular Contact |
| Enclosure | Open |
| Preload Level | None |
| Seal Material | None |
| Radial Internal Clearance | Normal |
| Cage Type | Plastic |
| I.D. | 65 mm |
| O.D. Type | Straight |
| Inch/Metric | Metric Bore |
| Precision Level | Standard (ABEC 1) |
| Precision | Standard |
| Inner Ring Width | 1.3 in, 33 mm |
| Locking Device | No Locking Device |
| Weight | 4.74 LB |
| EAN or UPC | 7316576634512 |

