- 65 mm ID x 140 mm OD x 33 mm Wide
- Open
- ABEC 1
- Polyamide Cage
- Normal Clearance
description
- Angular contact ball bearings have raceways in the inner and outer rings, which are displaced with respect to each other in the direction of the bearing axis. Designed to accommodate both radial and axial loads (in one direction).
applications
- Pumps
- Compressors
- Centrifuges
features
- Inner and outer ring raceway
- Suitable for simultaneously acting radial and axial loads
- Axial load capacity increases with increasing contact angle
compliances
- In accordance with ISO 15-1981
| Locking Device | No Locking Device |
| icNumber | 7695821 |
| Series | 7300 |
| Snap Ring | No Snap Ring |
| Bearing Type | Angular Contact |
| Bearing Design | Single Row Angular Contact |
| Enclosure | Open |
| O.D. | 140 mm |
| No. in Set | Single Bearing |
| Limiting Speed - Oil | 5600 rpm |
| Inch/Metric | Metric Bore |
| I.D. | 65 mm |
| O.D. Type | Straight |
| Radial Internal Clearance | Normal |
| Precision | Standard |
| Width | 1.3 in, 33 mm |
| Inner Ring Width | 1.3 in, 33 mm |
| Lubricant | Oil Preservative |
| Ball Material | Steel |
| Capacity | High Capacity |
| Contact Angle | 40° |
| Material | Steel |
| Seal Material | None |
| Seal Type | Unsealed |
| Preload Level | None |
| Bore Type | Round Bore |
| Outer Ring Width | 33 mm |
| Cage Material | Polyamide (Molded Nylon) |
| Radial Internal Clearance Specification | Normal Clearance |
| Flush Ground | No |
| Limiting Speed - Grease | 4300 rpm |
| Rows of Balls | Single |
| Precision Level | Standard (ABEC 1) |
| Cage Type | Plastic |
| Weight | 4.74 LB |
| EAN or UPC | 7316576634512 |

