- 70 mm ID x 150 mm OD x 35 mm Wide
- Open
- ABEC 1
- Brass / Bronze Cage
- Normal Clearance
description
- Angular contact ball bearings have raceways in the inner and outer rings, which are displaced with respect to each other in the direction of the bearing axis. Designed to accommodate both radial and axial loads (in one direction).
applications
- Pumps
- Compressors
- Centrifuges
features
- Inner and outer ring raceway
- Suitable for simultaneously acting radial and axial loads
- Axial load capacity increases with increasing contact angle
| Reference Speed | 5600 rpm |
| icNumber | 7695809 |
| Dynamic Load Rating | 26,800.00 lbf |
| Precision | Standard |
| O.D. | 150.0000 mm |
| Radial Internal Clearance Specification | Normal Clearance |
| Enclosure | Open |
| Inner Ring Width | 35 mm |
| Precision Level | Standard (ABEC 1) |
| Guide Type | Rolling Element |
| O.D. Type | Straight |
| Preload Level | None |
| Flush Ground | No |
| Cage Type | Machined Brass |
| Capacity | High Capacity |
| Static Load Rating [Max] | 20,200.00 lbf |
| Material | Steel |
| Bearing Type | Angular Contact |
| Bore Type | Round Bore |
| Rows of Balls | Single |
| No. in Set | Single Bearing |
| Width | 35 mm |
| Outer Ring Width | 35 mm |
| Snap Ring | No Snap Ring |
| Limiting Speed | 5600 rpm |
| Lubricant | Oil Preservative |
| Cage Material | Brass/Bronze |
| Seal Material | None |
| Ball Material | Steel |
| Radial Internal Clearance | Normal |
| I.D. | 70 mm |
| Seal Type | Unsealed |
| Inch/Metric | Metric Bore |
| Contact Angle | 40° |
| Series | 7300 |
| Locking Device | No Locking Device |
| Bearing Design | Universal Mounting |
| Origin | Single Row Angular Contact |
| Weight | 6.349 LB |
| EAN or UPC | 7316577065810 |

