- 70 mm ID x 150 mm OD x 35 mm Wide
- Open
- ABEC 1
- Brass / Bronze Cage
- Normal Clearance
description
- Angular contact ball bearings have raceways in the inner and outer rings, which are displaced with respect to each other in the direction of the bearing axis. Designed to accommodate both radial and axial loads (in one direction).
applications
- Pumps
- Compressors
- Centrifuges
features
- Inner and outer ring raceway
- Suitable for simultaneously acting radial and axial loads
- Axial load capacity increases with increasing contact angle
| No. in Set | Single Bearing |
| Rows of Balls | Single |
| Dynamic Load Rating | 26,800.00 lbf |
| Inch/Metric | Metric Bore |
| Bearing Type | Angular Contact |
| Preload Level | None |
| Lubricant | Oil Preservative |
| O.D. Type | Straight |
| icNumber | 7695809 |
| Material | Steel |
| Origin | Single Row Angular Contact |
| Static Load Rating [Max] | 20,200.00 lbf |
| Limiting Speed | 5600 rpm |
| Capacity | High Capacity |
| Inner Ring Width | 35 mm |
| Bore Type | Round Bore |
| Radial Internal Clearance | Normal |
| Seal Material | None |
| Cage Material | Brass/Bronze |
| Width | 35 mm |
| Radial Internal Clearance Specification | Normal Clearance |
| Precision | Standard |
| Contact Angle | 40° |
| Ball Material | Steel |
| Series | 7300 |
| Cage Type | Machined Brass |
| Flush Ground | No |
| Precision Level | Standard (ABEC 1) |
| Snap Ring | No Snap Ring |
| O.D. | 150.0000 mm |
| I.D. | 70 mm |
| Enclosure | Open |
| Reference Speed | 5600 rpm |
| Bearing Design | Universal Mounting |
| Guide Type | Rolling Element |
| Seal Type | Unsealed |
| Locking Device | No Locking Device |
| Outer Ring Width | 35 mm |
| Weight | 6.349 LB |
| EAN or UPC | 7316577065810 |

