- 70 mm ID x 150 mm OD x 35 mm Wide
- Open
- ABEC 1
- Polyamide Cage
- Normal Clearance
description
- Angular contact ball bearings have raceways in the inner and outer rings, which are displaced with respect to each other in the direction of the bearing axis. Designed to accommodate both radial and axial loads (in one direction).
applications
- Pumps
- Compressors
- Centrifuges
features
- Inner and outer ring raceway
- Suitable for simultaneously acting radial and axial loads
- Axial load capacity increases with increasing contact angle
compliances
- In accordance with ISO 15-1981
| icNumber | 7695844 |
| Origin | Single Row Angular Contact |
| Inch/Metric | Metric Bore |
| Rows of Balls | Single |
| Precision | Standard |
| Flush Ground | No |
| Outer Ring Width | 35 mm |
| Locking Device | No Locking Device |
| Ball Material | Steel |
| Snap Ring | No Snap Ring |
| Lubricant | Oil Preservative |
| I.D. | 70 mm |
| O.D. Type | Straight |
| Enclosure | Open |
| Radial Internal Clearance | Normal |
| O.D. | 150 mm |
| Contact Angle | 40° |
| Bearing Design | Universal Mounting |
| Cage Material | Polyamide (Molded Nylon) |
| Cage Type | Plastic |
| Inner Ring Width | 35 mm |
| Radial Internal Clearance Specification | Normal Clearance |
| Capacity | High Capacity |
| Bearing Type | Angular Contact |
| Limiting Speed - Oil | 5000 rpm |
| Width | 1.38 in, 35 mm |
| No. in Set | Single Bearing |
| Series | 7300 |
| Limiting Speed - Grease | 3800 rpm |
| Material | Steel |
| Precision Level | Standard (ABEC 1) |
| Bore Type | Round Bore |
| Seal Material | None |
| Seal Type | Unsealed |
| Preload Level | None |
| Weight | 5.732 LB |
| EAN or UPC | 7316576634529 |

