- 70 mm ID x 150 mm OD x 35 mm Wide
- Open
- ABEC 1
- Polyamide Cage
- Normal Clearance
description
- Angular contact ball bearings have raceways in the inner and outer rings, which are displaced with respect to each other in the direction of the bearing axis. Designed to accommodate both radial and axial loads (in one direction).
applications
- Pumps
- Compressors
- Centrifuges
features
- Inner and outer ring raceway
- Suitable for simultaneously acting radial and axial loads
- Axial load capacity increases with increasing contact angle
compliances
- In accordance with ISO 15-1981
| Radial Internal Clearance Specification | Normal Clearance |
| Material | Steel |
| Bearing Type | Angular Contact |
| Preload Level | None |
| O.D. | 150 mm |
| Snap Ring | No Snap Ring |
| I.D. | 70 mm |
| Enclosure | Open |
| icNumber | 7695844 |
| Outer Ring Width | 35 mm |
| Cage Material | Polyamide (Molded Nylon) |
| Cage Type | Plastic |
| Radial Internal Clearance | Normal |
| Inner Ring Width | 35 mm |
| O.D. Type | Straight |
| Locking Device | No Locking Device |
| Flush Ground | No |
| Bearing Design | Universal Mounting |
| Seal Material | None |
| Series | 7300 |
| Width | 1.38 in, 35 mm |
| Origin | Single Row Angular Contact |
| Capacity | High Capacity |
| No. in Set | Single Bearing |
| Rows of Balls | Single |
| Precision | Standard |
| Limiting Speed - Oil | 5000 rpm |
| Inch/Metric | Metric Bore |
| Lubricant | Oil Preservative |
| Limiting Speed - Grease | 3800 rpm |
| Precision Level | Standard (ABEC 1) |
| Bore Type | Round Bore |
| Ball Material | Steel |
| Contact Angle | 40° |
| Seal Type | Unsealed |
| Weight | 5.732 LB |
| EAN or UPC | 7316576634529 |

