- 70 mm ID x 150 mm OD x 35 mm Wide
- Open
- ABEC 1
- Brass / Bronze Cage
- Normal Clearance
description
- Angular contact ball bearings have raceways in the inner and outer rings, which are displaced with respect to each other in the direction of the bearing axis. Designed to accommodate both radial and axial loads (in one direction).
applications
- Pumps
- Compressors
- Centrifuges
features
- Inner and outer ring raceway
- Suitable for simultaneously acting radial and axial loads
- Axial load capacity increases with increasing contact angle
| Enclosure | Open |
| Lubricant | Oil Preservative |
| Guide Type | Ball |
| Cage Material | Brass/Bronze |
| Dynamic Load Rating | 26,800.00 lbf |
| Preload Level | None |
| Bore Type | Round Bore |
| Snap Ring | No Snap Ring |
| Reference Speed | 5600 rpm |
| Static Load Rating [Max] | 20,200.00 lbf |
| Outer Ring Width | 35 mm |
| Cage Type | Pressed Brass |
| Precision Level | Standard (ABEC 1) |
| Bearing Type | Angular Contact |
| I.D. | 70 mm |
| Limiting Speed | 5600 rpm |
| Origin | Single Row Angular Contact |
| Seal Type | Unsealed |
| Inch/Metric | Metric Bore |
| Locking Device | No Locking Device |
| Series | 7300 |
| O.D. | 150.0000 mm |
| Seal Material | None |
| No. in Set | Single Bearing |
| Capacity | High Capacity |
| Radial Internal Clearance Specification | Normal Clearance |
| Flush Ground | No |
| Precision | Standard |
| Width | 35 mm |
| O.D. Type | Straight |
| icNumber | 7695809 |
| Material | Steel |
| Inner Ring Width | 35 mm |
| Contact Angle | 40° |
| Ball Material | Steel |
| Bearing Design | Universal Mounting |
| Rows of Balls | Single |
| Radial Internal Clearance | Normal |
| Weight | 5.997 LB |
| EAN or UPC | 7316576634536 |

