- 70 mm ID x 150 mm OD x 35 mm Wide
- Open
- ABEC 1
- Brass / Bronze Cage
- Normal Clearance
description
- Angular contact ball bearings have raceways in the inner and outer rings, which are displaced with respect to each other in the direction of the bearing axis. Designed to accommodate both radial and axial loads (in one direction).
applications
- Pumps
- Compressors
- Centrifuges
features
- Inner and outer ring raceway
- Suitable for simultaneously acting radial and axial loads
- Axial load capacity increases with increasing contact angle
| Preload Level | None |
| Locking Device | No Locking Device |
| No. in Set | Single Bearing |
| Precision | Standard |
| Flush Ground | No |
| O.D. Type | Straight |
| Material | Steel |
| Series | 7300 |
| Ball Material | Steel |
| Capacity | High Capacity |
| Reference Speed | 5600 rpm |
| I.D. | 70 mm |
| Lubricant | Oil Preservative |
| icNumber | 7695809 |
| Width | 35 mm |
| Bearing Type | Angular Contact |
| Origin | Single Row Angular Contact |
| O.D. | 150.0000 mm |
| Seal Type | Unsealed |
| Limiting Speed | 5600 rpm |
| Bearing Design | Universal Mounting |
| Guide Type | Ball |
| Outer Ring Width | 35 mm |
| Dynamic Load Rating | 26,800.00 lbf |
| Bore Type | Round Bore |
| Rows of Balls | Single |
| Contact Angle | 40° |
| Cage Material | Brass/Bronze |
| Precision Level | Standard (ABEC 1) |
| Cage Type | Pressed Brass |
| Enclosure | Open |
| Inch/Metric | Metric Bore |
| Snap Ring | No Snap Ring |
| Inner Ring Width | 35 mm |
| Radial Internal Clearance Specification | Normal Clearance |
| Seal Material | None |
| Radial Internal Clearance | Normal |
| Static Load Rating [Max] | 20,200.00 lbf |
| Weight | 5.997 LB |
| EAN or UPC | 7316576634536 |

