- 70 mm ID x 150 mm OD x 35 mm Wide
- Open
- ABEC 1
- Brass / Bronze Cage
- Normal Clearance
description
- Angular contact ball bearings have raceways in the inner and outer rings, which are displaced with respect to each other in the direction of the bearing axis. Designed to accommodate both radial and axial loads (in one direction).
applications
- Pumps
- Compressors
- Centrifuges
features
- Inner and outer ring raceway
- Suitable for simultaneously acting radial and axial loads
- Axial load capacity increases with increasing contact angle
compliances
- In accordance with ISO 15-1981
| Capacity | High Capacity |
| Cage Material | Brass/Bronze |
| O.D. Type | Straight |
| Enclosure | Open |
| Radial Internal Clearance | Normal |
| I.D. | 70 mm |
| Bore Type | Round Bore |
| Limiting Speed - Grease | 3800 rpm |
| Rows of Balls | Single |
| Snap Ring | No Snap Ring |
| Bearing Type | Angular Contact |
| Flush Ground | No |
| Contact Angle | 40° |
| icNumber | 7695809 |
| Width | 1.38 in, 35 mm |
| Seal Material | None |
| Outer Ring Width | 35 mm |
| Precision | Standard |
| Lubricant | Oil Preservative |
| Cage Type | Metal |
| Material | Steel |
| Preload Level | Light |
| Inch/Metric | Metric Bore |
| Origin | Single Row Angular Contact |
| O.D. | 150 mm |
| Bearing Design | Universal Mounting |
| Inner Ring Width | 35 mm |
| Internal Design | Universal Mounting |
| Limiting Speed - Oil | 5000 rpm |
| Precision Level | Standard (ABEC 1) |
| Locking Device | No Locking Device |
| Radial Internal Clearance Specification | Normal Clearance |
| Seal Type | Unsealed |
| No. in Set | Single Bearing |
| Ball Material | Steel |
| Series | 7300 |
| Weight | 6.349 LB |
| EAN or UPC | 7316577150837 |

