- 70 mm ID x 150 mm OD x 35 mm Wide
- Open
- ABEC 1
- Brass / Bronze Cage
- Normal Clearance
description
- Angular contact ball bearings have raceways in the inner and outer rings, which are displaced with respect to each other in the direction of the bearing axis. Designed to accommodate both radial and axial loads (in one direction).
applications
- Pumps
- Compressors
- Centrifuges
features
- Inner and outer ring raceway
- Suitable for simultaneously acting radial and axial loads
- Axial load capacity increases with increasing contact angle
compliances
- In accordance with ISO 15-1981
| Series | 7300 |
| Snap Ring | No Snap Ring |
| No. in Set | Single Bearing |
| Bearing Design | Universal Mounting |
| Inner Ring Width | 35 mm |
| icNumber | 7695809 |
| Cage Type | Metal |
| O.D. Type | Straight |
| O.D. | 150 mm |
| Inch/Metric | Metric Bore |
| Precision Level | Standard (ABEC 1) |
| Enclosure | Open |
| Seal Type | Unsealed |
| Lubricant | Oil Preservative |
| Material | Steel |
| Width | 1.38 in, 35 mm |
| Cage Material | Brass/Bronze |
| Internal Design | Universal Mounting |
| Bearing Type | Angular Contact |
| I.D. | 70 mm |
| Rows of Balls | Single |
| Ball Material | Steel |
| Outer Ring Width | 35 mm |
| Limiting Speed - Grease | 3800 rpm |
| Limiting Speed - Oil | 5000 rpm |
| Precision | Standard |
| Capacity | High Capacity |
| Bore Type | Round Bore |
| Locking Device | No Locking Device |
| Contact Angle | 40° |
| Radial Internal Clearance | Normal |
| Seal Material | None |
| Flush Ground | No |
| Origin | Single Row Angular Contact |
| Radial Internal Clearance Specification | Normal Clearance |
| Preload Level | Light |
| Weight | 6.349 LB |
| EAN or UPC | 7316577150837 |

