- 75 mm ID x 160 mm OD x 37 mm Wide
- Open
- ABEC 1
- Brass / Bronze Cage
- Normal Clearance
description
- Angular contact ball bearings have raceways in the inner and outer rings, which are displaced with respect to each other in the direction of the bearing axis. Designed to accommodate both radial and axial loads (in one direction).
applications
- Pumps
- Compressors
- Centrifuges
features
- Inner and outer ring raceway
- Suitable for simultaneously acting radial and axial loads
- Axial load capacity increases with increasing contact angle
| Precision | Standard |
| Precision Level | Standard (ABEC 1) |
| icNumber | 7695820 |
| Dynamic Load Rating | 29,900.00 lbf |
| Cage Type | Machined Brass |
| Locking Device | No Locking Device |
| Snap Ring | No Snap Ring |
| Static Load Rating [Max] | 23,800.00 lbf |
| Contact Angle | 40° |
| Enclosure | Open |
| Inner Ring Width | 37 mm |
| Series | 7300 |
| Radial Internal Clearance Specification | Normal Clearance |
| Seal Material | None |
| Limiting Speed | 5300 rpm |
| Inch/Metric | Metric Bore |
| Flush Ground | No |
| O.D. | 160.0000 mm |
| Origin | Single Row Angular Contact |
| Outer Ring Width | 37 mm |
| Material | Steel |
| Capacity | High Capacity |
| Ball Material | Steel |
| Width | 37 mm |
| Preload Level | None |
| Cage Material | Brass/Bronze |
| Seal Type | Unsealed |
| O.D. Type | Straight |
| Bore Type | Round Bore |
| Reference Speed | 5300 rpm |
| Bearing Design | Universal Mounting |
| I.D. | 75 mm |
| Lubricant | Oil Preservative |
| Guide Type | Rolling Element |
| Radial Internal Clearance | Normal |
| Rows of Balls | Single |
| Bearing Type | Angular Contact |
| No. in Set | Single Bearing |
| Weight | 7.604 LB |
| EAN or UPC | 7316577150882 |

