- 75 mm ID x 160 mm OD x 37 mm Wide
- Open
- ABEC 1
- Brass / Bronze Cage
- Normal Clearance
description
- Angular contact ball bearings have raceways in the inner and outer rings, which are displaced with respect to each other in the direction of the bearing axis. Designed to accommodate both radial and axial loads (in one direction).
applications
- Pumps
- Compressors
- Centrifuges
features
- Inner and outer ring raceway
- Suitable for simultaneously acting radial and axial loads
- Axial load capacity increases with increasing contact angle
| I.D. | 75 mm |
| O.D. | 160.0000 mm |
| Rows of Balls | Single |
| Outer Ring Width | 37 mm |
| Limiting Speed | 5300 rpm |
| Material | Steel |
| Dynamic Load Rating | 29,900.00 lbf |
| Cage Material | Brass/Bronze |
| Flush Ground | No |
| Locking Device | No Locking Device |
| No. in Set | Single Bearing |
| Seal Material | None |
| Precision | Standard |
| Seal Type | Unsealed |
| Series | 7300 |
| Reference Speed | 5300 rpm |
| Preload Level | None |
| Static Load Rating [Max] | 23,800.00 lbf |
| Guide Type | Rolling Element |
| Radial Internal Clearance | Normal |
| Ball Material | Steel |
| Lubricant | Oil Preservative |
| Inner Ring Width | 37 mm |
| Origin | Single Row Angular Contact |
| Capacity | High Capacity |
| Enclosure | Open |
| Contact Angle | 40° |
| Bearing Type | Angular Contact |
| O.D. Type | Straight |
| Inch/Metric | Metric Bore |
| Cage Type | Machined Brass |
| Precision Level | Standard (ABEC 1) |
| icNumber | 7695820 |
| Radial Internal Clearance Specification | Normal Clearance |
| Snap Ring | No Snap Ring |
| Width | 37 mm |
| Bore Type | Round Bore |
| Bearing Design | Universal Mounting |
| Weight | 7.604 LB |
| EAN or UPC | 7316577150882 |

