- 75 mm ID x 160 mm OD x 37 mm Wide
- Open
- ABEC 1
- Standard Cage
- Normal Clearance
description
- Angular contact ball bearings have raceways in the inner and outer rings, which are displaced with respect to each other in the direction of the bearing axis. Designed to accommodate both radial and axial loads (in one direction).
applications
- Pumps
- Compressors
- Centrifuges
features
- Inner and outer ring raceway
- Suitable for simultaneously acting radial and axial loads
- Axial load capacity increases with increasing contact angle
compliances
- In accordance with ISO 15-1981
| Outer Ring Width | 37 mm |
| Preload Level | None |
| icNumber | 7695994 |
| Material | Steel |
| Capacity | High Capacity |
| Radial Internal Clearance | Normal |
| Cage Material | Polyamide (Molded Nylon) |
| Precision | Standard |
| Rows of Balls | Single |
| Cage Type | Plastic |
| Locking Device | No Locking Device |
| I.D. | 75 mm |
| Width | 1.46 in, 37 mm |
| Inner Ring Width | 1.46 in, 37 mm |
| Enclosure | Open |
| Contact Angle | 40° |
| No. in Set | Single Bearing |
| Bearing Type | Angular Contact |
| Seal Type | Unsealed |
| O.D. | 160 mm |
| Precision Level | Standard (ABEC 1) |
| Lubricant | Oil Preservative |
| Inch/Metric | Metric Bore |
| Radial Internal Clearance Specification | Normal Clearance |
| Snap Ring | No Snap Ring |
| Flush Ground | No |
| Series | 7300 |
| Ball Material | Steel |
| Bore Type | Round Bore |
| O.D. Type | Straight |
| Bearing Design | Universal Mounting |
| Seal Material | None |
| Weight | 6.888 LB |
| EAN or UPC | 7316577094575 |

