- 75 mm ID x 160 mm OD x 37 mm Wide
- Open
- ABEC 1
- Standard Cage
- Normal Clearance
description
- Angular contact ball bearings have raceways in the inner and outer rings, which are displaced with respect to each other in the direction of the bearing axis. Designed to accommodate both radial and axial loads (in one direction).
applications
- Pumps
- Compressors
- Centrifuges
features
- Inner and outer ring raceway
- Suitable for simultaneously acting radial and axial loads
- Axial load capacity increases with increasing contact angle
compliances
- In accordance with ISO 15-1981
| Material | Steel |
| Bearing Type | Angular Contact |
| Snap Ring | No Snap Ring |
| Radial Internal Clearance Specification | Normal Clearance |
| O.D. Type | Straight |
| Precision Level | Standard (ABEC 1) |
| Radial Internal Clearance | Normal |
| Locking Device | No Locking Device |
| Width | 1.46 in, 37 mm |
| Precision | Standard |
| Bearing Design | Universal Mounting |
| I.D. | 75 mm |
| Lubricant | Oil Preservative |
| Seal Type | Unsealed |
| Enclosure | Open |
| Cage Material | Polyamide (Molded Nylon) |
| Bore Type | Round Bore |
| Rows of Balls | Single |
| Preload Level | None |
| Inch/Metric | Metric Bore |
| icNumber | 7695994 |
| Seal Material | None |
| Capacity | High Capacity |
| Contact Angle | 40° |
| Flush Ground | No |
| Series | 7300 |
| O.D. | 160 mm |
| Outer Ring Width | 37 mm |
| Inner Ring Width | 1.46 in, 37 mm |
| Cage Type | Plastic |
| Ball Material | Steel |
| No. in Set | Single Bearing |
| Weight | 6.888 LB |
| EAN or UPC | 7316577094575 |

