- 75 mm ID x 160 mm OD x 37 mm Wide
- Open
- ABEC 1
- Polyamide Cage
- Normal Clearance
description
- Angular contact ball bearings have raceways in the inner and outer rings, which are displaced with respect to each other in the direction of the bearing axis. Designed to accommodate both radial and axial loads (in one direction).
applications
- Pumps
- Compressors
- Centrifuges
features
- Inner and outer ring raceway
- Suitable for simultaneously acting radial and axial loads
- Axial load capacity increases with increasing contact angle
compliances
- In accordance with ISO 15-1981
| Flush Ground | No |
| No. in Set | Single Bearing |
| Bore Type | Round Bore |
| Rows of Balls | Single |
| Inch/Metric | Metric Bore |
| Contact Angle | 40° |
| Precision | Standard |
| Bearing Type | Angular Contact |
| Locking Device | No Locking Device |
| Ball Material | Steel |
| Outer Ring Width | 37 mm |
| Cage Material | Polyamide (Molded Nylon) |
| Cage Type | Plastic |
| Seal Type | Unsealed |
| Snap Ring | No Snap Ring |
| Series | 7300 |
| I.D. | 75 mm |
| icNumber | 7695994 |
| Material | Steel |
| Preload Level | None |
| Bearing Design | Single Row Angular Contact |
| Radial Internal Clearance Specification | Normal Clearance |
| O.D. Type | Straight |
| Radial Internal Clearance | Normal |
| Precision Level | Standard (ABEC 1) |
| Seal Material | None |
| Lubricant | Oil Preservative |
| O.D. | 160 mm |
| Capacity | High Capacity |
| Enclosure | Open |
| Width | 1.46 in, 37 mm |
| Inner Ring Width | 1.46 in, 37 mm |
| Weight | 6.888 LB |
| EAN or UPC | 7316577150967 |

