- 75 mm ID x 160 mm OD x 37 mm Wide
- Open
- ABEC 1
- Polyamide Cage
- Normal Clearance
description
- Angular contact ball bearings have raceways in the inner and outer rings, which are displaced with respect to each other in the direction of the bearing axis. Designed to accommodate both radial and axial loads (in one direction).
applications
- Pumps
- Compressors
- Centrifuges
features
- Inner and outer ring raceway
- Suitable for simultaneously acting radial and axial loads
- Axial load capacity increases with increasing contact angle
compliances
- In accordance with ISO 15-1981
| Precision | Standard |
| Bearing Type | Angular Contact |
| Rows of Balls | Single |
| Enclosure | Open |
| Bearing Design | Single Row Angular Contact |
| Inch/Metric | Metric Bore |
| Seal Material | None |
| Lubricant | Oil Preservative |
| Cage Type | Plastic |
| O.D. Type | Straight |
| Capacity | High Capacity |
| Precision Level | Standard (ABEC 1) |
| Bore Type | Round Bore |
| Preload Level | None |
| Inner Ring Width | 1.46 in, 37 mm |
| Material | Steel |
| Locking Device | No Locking Device |
| O.D. | 160 mm |
| Width | 1.46 in, 37 mm |
| Snap Ring | No Snap Ring |
| Ball Material | Steel |
| Outer Ring Width | 37 mm |
| No. in Set | Single Bearing |
| Cage Material | Polyamide (Molded Nylon) |
| Seal Type | Unsealed |
| Series | 7300 |
| Flush Ground | No |
| icNumber | 7695994 |
| Contact Angle | 40° |
| Radial Internal Clearance | Normal |
| I.D. | 75 mm |
| Radial Internal Clearance Specification | Normal Clearance |
| Weight | 6.888 LB |
| EAN or UPC | 7316577150967 |

