- 80 mm ID x 170 mm OD x 39 mm Wide
- Open
- ABEC 1
- Brass / Bronze Cage
- Normal Clearance
description
- Angular contact ball bearings have raceways in the inner and outer rings, which are displaced with respect to each other in the direction of the bearing axis. Designed to accommodate both radial and axial loads (in one direction).
applications
- Pumps
- Compressors
- Centrifuges
features
- Inner and outer ring raceway
- Suitable for simultaneously acting radial and axial loads
- Axial load capacity increases with increasing contact angle
| Limiting Speed | 5000 rpm |
| Cage Material | Brass/Bronze |
| Dynamic Load Rating | 32,200.00 lbf |
| O.D. Type | Straight |
| Enclosure | Open |
| Bearing Type | Angular Contact |
| Outer Ring Width | 39 mm |
| Capacity | High Capacity |
| Locking Device | No Locking Device |
| Radial Internal Clearance | Normal |
| Inner Ring Width | 39 mm |
| Width | 39 mm |
| Cage Type | Machined Brass |
| O.D. | 170.0000 mm |
| Rows of Balls | Single |
| Contact Angle | 40° |
| Radial Internal Clearance Specification | Normal Clearance |
| Material | Steel |
| Guide Type | Rolling Element |
| Lubricant | Oil Preservative |
| Precision Level | Standard (ABEC 1) |
| Snap Ring | No Snap Ring |
| Inch/Metric | Metric Bore |
| Origin | Single Row Angular Contact |
| Bearing Design | Universal Mounting |
| icNumber | 7695823 |
| No. in Set | Single Bearing |
| I.D. | 80 mm |
| Seal Type | Unsealed |
| Bore Type | Round Bore |
| Precision | Standard |
| Flush Ground | No |
| Reference Speed | 5000 rpm |
| Preload Level | None |
| Static Load Rating [Max] | 26,500.00 lbf |
| Ball Material | Steel |
| Series | 7300 |
| Seal Material | None |
| Weight | 9.039 LB |
| EAN or UPC | 7316577067401 |

