- 80 mm ID x 170 mm OD x 39 mm Wide
- Open
- ABEC 1
- Brass / Bronze Cage
- Normal Clearance
description
- Angular contact ball bearings have raceways in the inner and outer rings, which are displaced with respect to each other in the direction of the bearing axis. Designed to accommodate both radial and axial loads (in one direction).
applications
- Pumps
- Compressors
- Centrifuges
features
- Inner and outer ring raceway
- Suitable for simultaneously acting radial and axial loads
- Axial load capacity increases with increasing contact angle
| Bearing Type | Angular Contact |
| Width | 39 mm |
| Limiting Speed | 5000 rpm |
| Bore Type | Round Bore |
| Seal Type | Unsealed |
| Reference Speed | 5000 rpm |
| No. in Set | Single Bearing |
| Precision | Standard |
| Enclosure | Open |
| Bearing Design | Universal Mounting |
| icNumber | 7695823 |
| O.D. Type | Straight |
| Lubricant | Oil Preservative |
| Precision Level | Standard (ABEC 1) |
| Flush Ground | No |
| Rows of Balls | Single |
| Snap Ring | No Snap Ring |
| Material | Steel |
| Cage Material | Brass/Bronze |
| Outer Ring Width | 39 mm |
| Origin | Single Row Angular Contact |
| O.D. | 170.0000 mm |
| Inner Ring Width | 39 mm |
| Guide Type | Rolling Element |
| Capacity | High Capacity |
| Preload Level | None |
| Locking Device | No Locking Device |
| I.D. | 80 mm |
| Radial Internal Clearance | Normal |
| Cage Type | Machined Brass |
| Dynamic Load Rating | 32,200.00 lbf |
| Static Load Rating [Max] | 26,500.00 lbf |
| Series | 7300 |
| Seal Material | None |
| Ball Material | Steel |
| Inch/Metric | Metric Bore |
| Contact Angle | 40° |
| Radial Internal Clearance Specification | Normal Clearance |
| Weight | 9.039 LB |
| EAN or UPC | 7316577067401 |

