- 80 mm ID x 170 mm OD x 39 mm Wide
- Open
- ABEC 1
- Polyamide Cage
- Normal Clearance
description
- Angular contact ball bearings have raceways in the inner and outer rings, which are displaced with respect to each other in the direction of the bearing axis. Designed to accommodate both radial and axial loads (in one direction).
applications
- Pumps
- Compressors
- Centrifuges
features
- Inner and outer ring raceway
- Suitable for simultaneously acting radial and axial loads
- Axial load capacity increases with increasing contact angle
compliances
- 0
| Flush Ground | No |
| No. in Set | Single Bearing |
| Ball Material | Steel |
| Cage Type | Plastic |
| I.D. | 3.15 in, 80 mm |
| O.D. Type | Cylindrical |
| Bore Type | Cylindrical |
| O.D. | 6.69 in, 170 mm |
| Radial Internal Clearance | Normal |
| Radial Internal Clearance Specification | Normal Clearance |
| Origin | Single Row Angular Contact |
| Seal Type | Unsealed |
| Outer Ring Width | 1.54 in, 39 mm |
| Capacity | High Capacity |
| Contact Angle | 40 Degree |
| Material | Bearing Steel |
| Precision Level | Standard (ABEC 1) |
| Preload Level | Normal Axial Clearance |
| Rows of Balls | Single |
| Snap Ring | No Snap Ring |
| Inch/Metric | Metric |
| Bearing Design | Universal Mounting |
| Enclosure | Open |
| Locking Device | No Locking Device |
| Bearing Type | Unmounted, Angular Contact |
| Seal Material | None |
| Precision | Standard |
| Lubricant | Oil Preservative |
| Series | 7300 |
| Inner Ring Width | 1.54 in, 39 mm |
| icNumber | 7696062 |
| Width | 1.54 in, 39 mm |
| Cage Material | Polyamide |
| Weight | 8.173 LB |
| EAN or UPC | 7316577101730 |

