- 80 mm ID x 170 mm OD x 39 mm Wide
- Open
- ABEC 1
- Polyamide Cage
- Normal Clearance
description
- Angular contact ball bearings have raceways in the inner and outer rings, which are displaced with respect to each other in the direction of the bearing axis. Designed to accommodate both radial and axial loads (in one direction).
applications
- Pumps
- Compressors
- Centrifuges
features
- Inner and outer ring raceway
- Suitable for simultaneously acting radial and axial loads
- Axial load capacity increases with increasing contact angle
compliances
- 0
| Width | 1.54 in, 39 mm |
| Capacity | High Capacity |
| No. in Set | Single Bearing |
| Bore Type | Cylindrical |
| O.D. | 6.69 in, 170 mm |
| Rows of Balls | Single |
| Radial Internal Clearance Specification | Normal Clearance |
| Inch/Metric | Metric |
| Inner Ring Width | 1.54 in, 39 mm |
| Snap Ring | No Snap Ring |
| I.D. | 3.15 in, 80 mm |
| Cage Material | Polyamide |
| Preload Level | Normal Axial Clearance |
| Cage Type | Plastic |
| icNumber | 7696062 |
| Seal Material | None |
| Enclosure | Open |
| Bearing Design | Universal Mounting |
| O.D. Type | Cylindrical |
| Flush Ground | No |
| Locking Device | No Locking Device |
| Contact Angle | 40 Degree |
| Series | 7300 |
| Outer Ring Width | 1.54 in, 39 mm |
| Lubricant | Oil Preservative |
| Origin | Single Row Angular Contact |
| Seal Type | Unsealed |
| Precision Level | Standard (ABEC 1) |
| Ball Material | Steel |
| Bearing Type | Unmounted, Angular Contact |
| Radial Internal Clearance | Normal |
| Precision | Standard |
| Material | Bearing Steel |
| Weight | 8.173 LB |
| EAN or UPC | 7316577101730 |

