- 80 mm ID x 170 mm OD x 39 mm Wide
- Open
- ABEC 1
- Brass / Bronze Cage
- Normal Clearance
description
- Angular contact ball bearings have raceways in the inner and outer rings, which are displaced with respect to each other in the direction of the bearing axis. Designed to accommodate both radial and axial loads (in one direction).
applications
- Pumps
- Compressors
- Centrifuges
features
- Inner and outer ring raceway
- Suitable for simultaneously acting radial and axial loads
- Axial load capacity increases with increasing contact angle
compliances
- In accordance with ISO 15-1981
| Seal Material | None |
| Static Load Rating [Max] | 118000 lbf |
| Inch/Metric | Metric Bore |
| Cage Material | Brass/Bronze |
| Cage Type | Metal |
| Material | Steel |
| Snap Ring | No Snap Ring |
| Origin | Single Row Angular Contact |
| Width | 1.54 in, 39 mm |
| No. in Set | Single Bearing |
| Radial Internal Clearance | Normal |
| Locking Device | No Locking Device |
| O.D. Type | Straight |
| Contact Angle | 40° |
| Dynamic Load Rating | 143000 lbf |
| Seal Type | Unsealed |
| Flush Ground | No |
| Bearing Type | Angular Contact |
| icNumber | 7695823 |
| Rows of Balls | Single |
| Series | 7300 |
| Preload Level | None |
| O.D. | 170 mm |
| Lubricant | Oil Preservative |
| Bore Type | Round Bore |
| Precision Level | Standard (ABEC 1) |
| Enclosure | Open |
| Ball Material | Steel |
| Bearing Design | Universal Mounting |
| Precision | Standard |
| Outer Ring Width | 39 mm |
| Capacity | High Capacity |
| Limiting Speed - Grease | 3400 rpm |
| Radial Internal Clearance Specification | Normal Clearance |
| I.D. | 80 mm |
| Inner Ring Width | 39 mm |
| Weight | 8.691 LB |
| EAN or UPC | 7316576650864 |

