- 80 mm ID x 170 mm OD x 39 mm Wide
- Open
- ABEC 1
- Brass / Bronze Cage
- Normal Clearance
description
- Angular contact ball bearings have raceways in the inner and outer rings, which are displaced with respect to each other in the direction of the bearing axis. Designed to accommodate both radial and axial loads (in one direction).
applications
- Pumps
- Compressors
- Centrifuges
features
- Inner and outer ring raceway
- Suitable for simultaneously acting radial and axial loads
- Axial load capacity increases with increasing contact angle
compliances
- In accordance with ISO 15-1981
| Lubricant | Oil Preservative |
| Radial Internal Clearance | Normal |
| Locking Device | No Locking Device |
| Limiting Speed - Grease | 3400 rpm |
| Seal Type | Unsealed |
| Series | 7300 |
| O.D. | 170 mm |
| Inch/Metric | Metric Bore |
| Outer Ring Width | 39 mm |
| I.D. | 80 mm |
| O.D. Type | Straight |
| Material | Steel |
| Dynamic Load Rating | 143000 lbf |
| Cage Type | Metal |
| Width | 1.54 in, 39 mm |
| Static Load Rating [Max] | 118000 lbf |
| Seal Material | None |
| Bearing Type | Angular Contact |
| Bore Type | Round Bore |
| Bearing Design | Universal Mounting |
| No. in Set | Single Bearing |
| Rows of Balls | Single |
| Capacity | High Capacity |
| Precision | Standard |
| Ball Material | Steel |
| Radial Internal Clearance Specification | Normal Clearance |
| Precision Level | Standard (ABEC 1) |
| Preload Level | None |
| Snap Ring | No Snap Ring |
| Cage Material | Brass/Bronze |
| Origin | Single Row Angular Contact |
| Contact Angle | 40° |
| Flush Ground | No |
| Enclosure | Open |
| icNumber | 7695823 |
| Inner Ring Width | 39 mm |
| Weight | 8.691 LB |
| EAN or UPC | 7316576650864 |

