- 80 mm ID x 170 mm OD x 39 mm Wide
- Open
- ABEC 1
- Standard Cage
- Normal Clearance
description
- Angular contact ball bearings have raceways in the inner and outer rings, which are displaced with respect to each other in the direction of the bearing axis. Designed to accommodate both radial and axial loads (in one direction).
applications
- Compressors
- Centrifuges
- Pumps
features
- Inner and outer ring raceway
- Suitable for simultaneously acting radial and axial loads
- Axial load capacity increases with increasing contact angle
compliances
- In accordance with ISO 15-1981
| Cage Material | Brass/Bronze |
| icNumber | 7695823 |
| Outer Ring Width | 39 mm |
| Seal Type | Unsealed |
| O.D. Type | Straight |
| No. in Set | Single Bearing |
| Precision Level | Standard (ABEC 1) |
| Snap Ring | No Snap Ring |
| Series | 7300 |
| Radial Internal Clearance | Normal |
| Preload Level | None |
| Bearing Type | Angular Contact |
| O.D. | 170 mm |
| Capacity | High Capacity |
| Rows of Balls | Single |
| Flush Ground | No |
| Bearing Design | w/ Larger Axial Internal Clearance |
| Material | Steel |
| Locking Device | No Locking Device |
| Inch/Metric | Metric Bore |
| Seal Material | None |
| I.D. | 80 mm |
| Lubricant | Oil Preservative |
| Cage Type | Metal |
| Inner Ring Width | 1.54 in, 39 mm |
| Enclosure | Open |
| Radial Internal Clearance Specification | Normal Clearance |
| Precision | Standard |
| Width | 1.54 in, 39 mm |
| Ball Material | Steel |
| Contact Angle | 40° |
| Bore Type | Round Bore |
| Weight | 9.039 LB |
| EAN or UPC | 7316577150974 |

