- 80 mm ID x 170 mm OD x 39 mm Wide
- Open
- ABEC 1
- Standard Cage
- Normal Clearance
description
- Angular contact ball bearings have raceways in the inner and outer rings, which are displaced with respect to each other in the direction of the bearing axis. Designed to accommodate both radial and axial loads (in one direction).
applications
- Compressors
- Centrifuges
- Pumps
features
- Inner and outer ring raceway
- Suitable for simultaneously acting radial and axial loads
- Axial load capacity increases with increasing contact angle
compliances
- In accordance with ISO 15-1981
| Series | 7300 |
| No. in Set | Single Bearing |
| Locking Device | No Locking Device |
| Cage Type | Metal |
| O.D. Type | Straight |
| Flush Ground | No |
| I.D. | 80 mm |
| Bearing Design | w/ Larger Axial Internal Clearance |
| Capacity | High Capacity |
| Seal Material | None |
| Inch/Metric | Metric Bore |
| Bearing Type | Angular Contact |
| Bore Type | Round Bore |
| Rows of Balls | Single |
| Precision Level | Standard (ABEC 1) |
| icNumber | 7695823 |
| Seal Type | Unsealed |
| Inner Ring Width | 1.54 in, 39 mm |
| Contact Angle | 40° |
| Cage Material | Brass/Bronze |
| Precision | Standard |
| Width | 1.54 in, 39 mm |
| Radial Internal Clearance | Normal |
| Radial Internal Clearance Specification | Normal Clearance |
| Enclosure | Open |
| O.D. | 170 mm |
| Material | Steel |
| Snap Ring | No Snap Ring |
| Lubricant | Oil Preservative |
| Outer Ring Width | 39 mm |
| Preload Level | None |
| Ball Material | Steel |
| Weight | 9.039 LB |
| EAN or UPC | 7316577150974 |

