- 80 mm ID x 170 mm OD x 39 mm Wide
- Open
- ABEC 1
- Polyamide Cage
- Normal Clearance
description
- Angular contact ball bearings have raceways in the inner and outer rings, which are displaced with respect to each other in the direction of the bearing axis. Designed to accommodate both radial and axial loads (in one direction).
applications
- Pumps
- Compressors
- Centrifuges
features
- Inner and outer ring raceway
- Suitable for simultaneously acting radial and axial loads
- Axial load capacity increases with increasing contact angle
compliances
- 0
| Snap Ring | No Snap Ring |
| Bearing Type | Unmounted, Angular Contact |
| No. in Set | Single Bearing |
| Seal Type | Unsealed |
| icNumber | 7702468 |
| Capacity | Maximum Capacity |
| Radial Internal Clearance | Normal |
| Preload Level | None |
| Series | 7300 |
| Lubricant | Oil Preservative |
| Radial Internal Clearance Specification | Normal Clearance |
| Bearing Design | Single Row Angular Contact |
| O.D. Type | Cylindrical |
| Flush Ground | No |
| Material | Bearing Steel |
| Origin | Single Row Angular Contact |
| Outer Ring Width | 1.54 in, 39 mm |
| Enclosure | Open |
| Precision | Standard |
| Ball Material | Steel |
| Bore Type | Cylindrical |
| Locking Device | No Locking Device |
| Cage Material | Polyamide |
| Rows of Balls | Single |
| O.D. | 6.69 in, 170 mm |
| Seal Material | None |
| Inner Ring Width | 1.54 in, 39 mm |
| I.D. | 3.15 in, 80 mm |
| Precision Level | Standard (ABEC 1) |
| Contact Angle | 40 Degree |
| Cage Type | Plastic |
| Width | 1.54 in, 39 mm |
| Inch/Metric | Metric |
| Weight | 8.173 LB |
| EAN or UPC | 7316577151032 |

