- 80 mm ID x 170 mm OD x 39 mm Wide
- Open
- ABEC 1
- Polyamide Cage
- Normal Clearance
description
- Angular contact ball bearings have raceways in the inner and outer rings, which are displaced with respect to each other in the direction of the bearing axis. Designed to accommodate both radial and axial loads (in one direction).
applications
- Pumps
- Compressors
- Centrifuges
features
- Inner and outer ring raceway
- Suitable for simultaneously acting radial and axial loads
- Axial load capacity increases with increasing contact angle
compliances
- 0
| O.D. Type | Cylindrical |
| Precision Level | Standard (ABEC 1) |
| Locking Device | No Locking Device |
| Cage Material | Polyamide |
| Seal Type | Unsealed |
| Snap Ring | No Snap Ring |
| Origin | Single Row Angular Contact |
| Bearing Type | Unmounted, Angular Contact |
| Outer Ring Width | 1.54 in, 39 mm |
| No. in Set | Single Bearing |
| O.D. | 6.69 in, 170 mm |
| Enclosure | Open |
| Seal Material | None |
| Width | 1.54 in, 39 mm |
| Radial Internal Clearance | Normal |
| Flush Ground | No |
| Precision | Standard |
| Inch/Metric | Metric |
| Cage Type | Plastic |
| Bearing Design | Single Row Angular Contact |
| Rows of Balls | Single |
| Series | 7300 |
| icNumber | 7702468 |
| Ball Material | Steel |
| Bore Type | Cylindrical |
| Contact Angle | 40 Degree |
| Capacity | Maximum Capacity |
| Lubricant | Oil Preservative |
| I.D. | 3.15 in, 80 mm |
| Material | Bearing Steel |
| Inner Ring Width | 1.54 in, 39 mm |
| Radial Internal Clearance Specification | Normal Clearance |
| Preload Level | None |
| Weight | 8.173 LB |
| EAN or UPC | 7316577151032 |

