- 85 mm ID x 180 mm OD x 41 mm Wide
- Open
- ABEC 1
- Steel Cage
- Normal Clearance
description
- Angular contact ball bearings have raceways in the inner and outer rings, which are displaced with respect to each other in the direction of the bearing axis. Designed to accommodate both radial and axial loads (in one direction).
applications
- Pumps
- Compressors
- Centrifuges
features
- Inner and outer ring raceway
- Suitable for simultaneously acting radial and axial loads
- Axial load capacity increases with increasing contact angle
compliances
- In accordance with ISO 15-1981
| Series | 7300 |
| Bearing Design | Universal Mounting |
| Preload Level | Medium |
| Seal Type | Unsealed |
| Locking Device | No Locking Device |
| I.D. | 85 mm |
| Precision Level | Standard (ABEC 1) |
| Precision | Standard |
| Contact Angle | 40° |
| Cage Type | Metal |
| Outer Ring Width | 41 mm |
| Bearing Type | Angular Contact |
| Enclosure | Open |
| Lubricant | Oil Preservative |
| icNumber | 7695936 |
| Snap Ring | No Snap Ring |
| Radial Internal Clearance Specification | Normal Clearance |
| Seal Material | None |
| Inner Ring Width | 41 mm |
| Bore Type | Round Bore |
| Cage Material | Steel |
| O.D. | 180 mm |
| Width | 1.61 in, 41 mm |
| Origin | Single Row Angular Contact |
| O.D. Type | Straight |
| Inch/Metric | Metric Bore |
| Material | Steel |
| No. in Set | Single Bearing |
| Rows of Balls | Single |
| Ball Material | Steel |
| Radial Internal Clearance | Normal |
| Capacity | High Capacity |
| Flush Ground | No |
| Weight | 10.699 LB |
| EAN or UPC | 7316577151056 |

