- 85 mm ID x 180 mm OD x 41 mm Wide
- Open
- ABEC 1
- Steel Cage
- Normal Clearance
description
- Angular contact ball bearings have raceways in the inner and outer rings, which are displaced with respect to each other in the direction of the bearing axis. Designed to accommodate both radial and axial loads (in one direction).
applications
- Pumps
- Compressors
- Centrifuges
features
- Inner and outer ring raceway
- Suitable for simultaneously acting radial and axial loads
- Axial load capacity increases with increasing contact angle
compliances
- In accordance with ISO 15-1981
| Flush Ground | No |
| Radial Internal Clearance | Normal |
| Inch/Metric | Metric Bore |
| Bore Type | Round Bore |
| Bearing Type | Angular Contact |
| Seal Type | Unsealed |
| Snap Ring | No Snap Ring |
| Contact Angle | 40° |
| icNumber | 7695936 |
| Seal Material | None |
| Cage Type | Metal |
| Outer Ring Width | 41 mm |
| Series | 7300 |
| Capacity | High Capacity |
| Radial Internal Clearance Specification | Normal Clearance |
| Lubricant | Oil Preservative |
| Locking Device | No Locking Device |
| Cage Material | Steel |
| Enclosure | Open |
| Bearing Design | Universal Mounting |
| Width | 1.61 in, 41 mm |
| Preload Level | Medium |
| Precision Level | Standard (ABEC 1) |
| Origin | Single Row Angular Contact |
| O.D. Type | Straight |
| No. in Set | Single Bearing |
| Precision | Standard |
| O.D. | 180 mm |
| Inner Ring Width | 41 mm |
| Rows of Balls | Single |
| Ball Material | Steel |
| I.D. | 85 mm |
| Material | Steel |
| Weight | 10.699 LB |
| EAN or UPC | 7316577151056 |

