- 85 mm ID x 180 mm OD x 41 mm Wide
- Open
- ABEC 1
- Standard Cage
- Normal Clearance
description
- Angular contact ball bearings have raceways in the inner and outer rings, which are displaced with respect to each other in the direction of the bearing axis. Designed to accommodate both radial and axial loads (in one direction).
applications
- Pumps
- Compressors
- Centrifuges
features
- Inner and outer ring raceway
- Suitable for simultaneously acting radial and axial loads
- Axial load capacity increases with increasing contact angle
compliances
- In accordance with ISO 15-1981
| Lubricant | Oil Preservative |
| Inch/Metric | Metric Bore |
| Series | 7300 |
| Contact Angle | 40° |
| Cage Type | Plastic |
| Outer Ring Width | 41 mm |
| O.D. Type | Straight |
| Material | Steel |
| Locking Device | No Locking Device |
| Capacity | High Capacity |
| Seal Type | Unsealed |
| Width | 1.61 in, 41 mm |
| I.D. | 85 mm |
| Precision | Standard |
| Radial Internal Clearance Specification | Normal Clearance |
| Rows of Balls | Single |
| Bore Type | Round Bore |
| Cage Material | Polyamide (Molded Nylon) |
| icNumber | 7695936 |
| Bearing Type | Angular Contact |
| Radial Internal Clearance | Normal |
| No. in Set | Single Bearing |
| Preload Level | None |
| Inner Ring Width | 1.61 in, 41 mm |
| Snap Ring | No Snap Ring |
| Precision Level | Standard (ABEC 1) |
| Ball Material | Steel |
| O.D. | 180 mm |
| Bearing Design | Universal Mounting |
| Seal Material | None |
| Enclosure | Open |
| Flush Ground | No |
| Weight | 9.606 LB |
| EAN or UPC | 7316577065889 |

