- 85 mm ID x 180 mm OD x 41 mm Wide
- Open
- ABEC 1
- Standard Cage
- Normal Clearance
description
- Angular contact ball bearings have raceways in the inner and outer rings, which are displaced with respect to each other in the direction of the bearing axis. Designed to accommodate both radial and axial loads (in one direction).
applications
- Pumps
- Compressors
- Centrifuges
features
- Inner and outer ring raceway
- Suitable for simultaneously acting radial and axial loads
- Axial load capacity increases with increasing contact angle
compliances
- In accordance with ISO 15-1981
| Capacity | High Capacity |
| Bearing Design | Universal Mounting |
| Bearing Type | Angular Contact |
| Lubricant | Oil Preservative |
| Cage Type | Plastic |
| Contact Angle | 40° |
| O.D. Type | Straight |
| Enclosure | Open |
| Radial Internal Clearance Specification | Normal Clearance |
| Bore Type | Round Bore |
| Inch/Metric | Metric Bore |
| Series | 7300 |
| Precision Level | Standard (ABEC 1) |
| icNumber | 7695936 |
| Ball Material | Steel |
| Preload Level | None |
| Snap Ring | No Snap Ring |
| No. in Set | Single Bearing |
| Width | 1.61 in, 41 mm |
| Material | Steel |
| Locking Device | No Locking Device |
| O.D. | 180 mm |
| Radial Internal Clearance | Normal |
| Flush Ground | No |
| Outer Ring Width | 41 mm |
| Seal Material | None |
| Cage Material | Polyamide (Molded Nylon) |
| Inner Ring Width | 1.61 in, 41 mm |
| I.D. | 85 mm |
| Precision | Standard |
| Rows of Balls | Single |
| Seal Type | Unsealed |
| Weight | 9.606 LB |
| EAN or UPC | 7316577065889 |

