- 85 mm ID x 180 mm OD x 41 mm Wide
- Open
- ABEC 1
- Brass / Bronze Cage
- Normal Clearance
description
- Angular contact ball bearings have raceways in the inner and outer rings, which are displaced with respect to each other in the direction of the bearing axis. Designed to accommodate both radial and axial loads (in one direction).
applications
- Pumps
- Compressors
- Centrifuges
features
- Inner and outer ring raceway
- Suitable for simultaneously acting radial and axial loads
- Axial load capacity increases with increasing contact angle
compliances
- In accordance with ISO 15-1981
| Dynamic Load Rating | 153000 lbf |
| I.D. | 85 mm |
| Snap Ring | No Snap Ring |
| Cage Type | Metal |
| Enclosure | Open |
| Precision Level | Standard (ABEC 1) |
| Cage Material | Brass/Bronze |
| Contact Angle | 40° |
| Seal Type | Unsealed |
| Static Load Rating [Max] | 132000 lbf |
| Lubricant | Oil Preservative |
| Flush Ground | No |
| O.D. Type | Straight |
| Radial Internal Clearance Specification | Normal Clearance |
| Precision | Standard |
| Inch/Metric | Metric Bore |
| Width | 1.61 in, 41 mm |
| Material | Steel |
| Rows of Balls | Single |
| Limiting Speed - Grease | 3200 rpm |
| Bearing Type | Angular Contact |
| icNumber | 7695816 |
| Bearing Design | Universal Mounting |
| Preload Level | None |
| O.D. | 180 mm |
| Locking Device | No Locking Device |
| Radial Internal Clearance | Normal |
| Bore Type | Round Bore |
| Origin | Single Row Angular Contact |
| No. in Set | Single Bearing |
| Ball Material | Steel |
| Capacity | High Capacity |
| Seal Material | None |
| Series | 7300 |
| Outer Ring Width | 41 mm |
| Inner Ring Width | 41 mm |
| Weight | 10.344 LB |
| EAN or UPC | 7316576650895 |

