- 85 mm ID x 180 mm OD x 41 mm Wide
- Open
- ABEC 1
- Brass / Bronze Cage
- Normal Clearance
description
- Angular contact ball bearings have raceways in the inner and outer rings, which are displaced with respect to each other in the direction of the bearing axis. Designed to accommodate both radial and axial loads (in one direction).
applications
- Pumps
- Compressors
- Centrifuges
features
- Inner and outer ring raceway
- Suitable for simultaneously acting radial and axial loads
- Axial load capacity increases with increasing contact angle
compliances
- In accordance with ISO 15-1981
| No. in Set | Single Bearing |
| Width | 1.61 in, 41 mm |
| Ball Material | Steel |
| Dynamic Load Rating | 153000 lbf |
| Origin | Single Row Angular Contact |
| Bore Type | Round Bore |
| Preload Level | None |
| Series | 7300 |
| Material | Steel |
| I.D. | 85 mm |
| Contact Angle | 40° |
| Cage Material | Brass/Bronze |
| Bearing Design | Universal Mounting |
| Radial Internal Clearance Specification | Normal Clearance |
| Lubricant | Oil Preservative |
| Precision Level | Standard (ABEC 1) |
| Snap Ring | No Snap Ring |
| Capacity | High Capacity |
| Bearing Type | Angular Contact |
| Inch/Metric | Metric Bore |
| Flush Ground | No |
| Seal Type | Unsealed |
| Rows of Balls | Single |
| Outer Ring Width | 41 mm |
| Seal Material | None |
| Static Load Rating [Max] | 132000 lbf |
| Precision | Standard |
| icNumber | 7695816 |
| Cage Type | Metal |
| O.D. Type | Straight |
| Locking Device | No Locking Device |
| Inner Ring Width | 41 mm |
| O.D. | 180 mm |
| Limiting Speed - Grease | 3200 rpm |
| Enclosure | Open |
| Radial Internal Clearance | Normal |
| Weight | 10.344 LB |
| EAN or UPC | 7316576650895 |

