- 85 mm ID x 180 mm OD x 41 mm Wide
- Open
- ABEC 1
- Standard Cage
- Normal Clearance
description
- Angular contact ball bearings have raceways in the inner and outer rings, which are displaced with respect to each other in the direction of the bearing axis. Designed to accommodate both radial and axial loads (in one direction).
applications
- Pumps
- Compressors
- Centrifuges
features
- Inner and outer ring raceway
- Suitable for simultaneously acting radial and axial loads
- Axial load capacity increases with increasing contact angle
compliances
- In accordance with ISO 15-1981
| O.D. Type | Straight |
| Series | 7300 |
| Locking Device | No Locking Device |
| Precision | Standard |
| Bearing Type | Angular Contact |
| Radial Internal Clearance Specification | Normal Clearance |
| icNumber | 7695816 |
| Rows of Balls | Single |
| No. in Set | Single Bearing |
| Inch/Metric | Metric Bore |
| Preload Level | None |
| Seal Material | None |
| Precision Level | Standard (ABEC 1) |
| Capacity | High Capacity |
| Ball Material | Steel |
| Enclosure | Open |
| Bore Type | Round Bore |
| Cage Type | Metal |
| Cage Material | Brass/Bronze |
| Bearing Design | w/ Larger Axial Internal Clearance |
| I.D. | 85 mm |
| Outer Ring Width | 41 mm |
| Flush Ground | No |
| Inner Ring Width | 1.61 in, 41 mm |
| Material | Steel |
| Width | 1.61 in, 41 mm |
| Snap Ring | No Snap Ring |
| O.D. | 180 mm |
| Seal Type | Unsealed |
| Lubricant | Oil Preservative |
| Radial Internal Clearance | Normal |
| Contact Angle | 40° |
| Weight | 10.661 LB |
| EAN or UPC | 7316571211435 |

