- 85 mm ID x 180 mm OD x 41 mm Wide
- Open
- ABEC 1
- Standard Cage
- Normal Clearance
description
- Angular contact ball bearings have raceways in the inner and outer rings, which are displaced with respect to each other in the direction of the bearing axis. Designed to accommodate both radial and axial loads (in one direction).
applications
- Pumps
- Compressors
- Centrifuges
features
- Inner and outer ring raceway
- Suitable for simultaneously acting radial and axial loads
- Axial load capacity increases with increasing contact angle
compliances
- In accordance with ISO 15-1981
| O.D. | 180 mm |
| Capacity | High Capacity |
| Lubricant | Oil Preservative |
| Rows of Balls | Single |
| No. in Set | Single Bearing |
| Material | Steel |
| Width | 1.61 in, 41 mm |
| Seal Type | Unsealed |
| Precision Level | Standard (ABEC 1) |
| icNumber | 7695816 |
| Series | 7300 |
| Inch/Metric | Metric Bore |
| Cage Material | Brass/Bronze |
| O.D. Type | Straight |
| Locking Device | No Locking Device |
| Cage Type | Metal |
| Seal Material | None |
| Bearing Design | w/ Larger Axial Internal Clearance |
| Bearing Type | Angular Contact |
| Radial Internal Clearance | Normal |
| Enclosure | Open |
| Contact Angle | 40° |
| Ball Material | Steel |
| Radial Internal Clearance Specification | Normal Clearance |
| Snap Ring | No Snap Ring |
| Bore Type | Round Bore |
| Preload Level | None |
| Precision | Standard |
| Outer Ring Width | 41 mm |
| I.D. | 85 mm |
| Flush Ground | No |
| Inner Ring Width | 1.61 in, 41 mm |
| Weight | 10.661 LB |
| EAN or UPC | 7316571211435 |

