- 85 mm ID x 180 mm OD x 41 mm Wide
- Open
- ABEC 1
- Brass / Bronze Cage
- Normal Clearance
description
- Angular contact ball bearings have raceways in the inner and outer rings, which are displaced with respect to each other in the direction of the bearing axis. Designed to accommodate both radial and axial loads (in one direction).
applications
- Pumps
- Compressors
- Centrifuges
features
- Inner and outer ring raceway
- Suitable for simultaneously acting radial and axial loads
- Axial load capacity increases with increasing contact angle
compliances
- In accordance with ISO 15-1981
| O.D. | 180 mm |
| Outer Ring Width | 41 mm |
| Origin | Single Row Angular Contact |
| Limiting Speed - Grease | 2400 rpm |
| Bore Type | Round Bore |
| Inch/Metric | Metric Bore |
| Cage Material | Brass/Bronze |
| Radial Internal Clearance Specification | Normal Clearance |
| Lubricant | Oil Preservative |
| Capacity | High Capacity |
| icNumber | 7695816 |
| Radial Internal Clearance | Normal |
| Material | Steel |
| Static Load Rating [Max] | 122000 lbf |
| Ball Material | Steel |
| Precision | Standard |
| Seal Type | Unsealed |
| Dynamic Load Rating | 146000 lbf |
| Inner Ring Width | 41 mm |
| No. in Set | Single Bearing |
| Precision Level | Standard (ABEC 1) |
| Enclosure | Open |
| Bearing Type | Angular Contact |
| Preload Level | None |
| Seal Material | None |
| Cage Type | Metal |
| O.D. Type | Straight |
| Rows of Balls | Single |
| Contact Angle | 40° |
| Snap Ring | No Snap Ring |
| Bearing Design | Universal Mounting |
| Locking Device | No Locking Device |
| I.D. | 85 mm |
| Weight | 10.661 LB |
| EAN or UPC | 7316577094650 |

