- 85 mm ID x 180 mm OD x 41 mm Wide
- Open
- ABEC 1
- Brass / Bronze Cage
- Normal Clearance
description
- Angular contact ball bearings have raceways in the inner and outer rings, which are displaced with respect to each other in the direction of the bearing axis. Designed to accommodate both radial and axial loads (in one direction).
applications
- Pumps
- Compressors
- Centrifuges
features
- Inner and outer ring raceway
- Suitable for simultaneously acting radial and axial loads
- Axial load capacity increases with increasing contact angle
compliances
- In accordance with ISO 15-1981
| Locking Device | No Locking Device |
| Radial Internal Clearance | Normal |
| Bearing Design | Universal Mounting |
| Rows of Balls | Single |
| Contact Angle | 40° |
| Lubricant | Oil Preservative |
| No. in Set | Single Bearing |
| O.D. | 180 mm |
| Static Load Rating [Max] | 122000 lbf |
| Inner Ring Width | 41 mm |
| I.D. | 85 mm |
| Bearing Type | Angular Contact |
| Cage Type | Metal |
| Preload Level | None |
| Snap Ring | No Snap Ring |
| Cage Material | Brass/Bronze |
| Material | Steel |
| Limiting Speed - Grease | 2400 rpm |
| Enclosure | Open |
| Inch/Metric | Metric Bore |
| Seal Material | None |
| Bore Type | Round Bore |
| Origin | Single Row Angular Contact |
| Seal Type | Unsealed |
| Precision Level | Standard (ABEC 1) |
| Precision | Standard |
| Capacity | High Capacity |
| Ball Material | Steel |
| O.D. Type | Straight |
| Radial Internal Clearance Specification | Normal Clearance |
| icNumber | 7695816 |
| Outer Ring Width | 41 mm |
| Dynamic Load Rating | 146000 lbf |
| Weight | 10.661 LB |
| EAN or UPC | 7316577094650 |

