- 90 mm ID x 190 mm OD x 43 mm Wide
- Open
- ABEC 1
- Brass / Bronze Cage
- Normal Clearance
description
- Angular contact ball bearings have raceways in the inner and outer rings, which are displaced with respect to each other in the direction of the bearing axis. Designed to accommodate both radial and axial loads (in one direction).
applications
- Pumps
- Compressors
- Centrifuges
features
- Inner and outer ring raceway
- Suitable for simultaneously acting radial and axial loads
- Axial load capacity increases with increasing contact angle
compliances
- In accordance with ISO 15-1981
| Enclosure | Open |
| Lubricant | Oil Preservative |
| Inner Ring Width | 43 mm |
| Precision | Standard |
| Series | 73 |
| O.D. Type | Straight |
| Cage Type | Metal |
| Origin | Single Row Angular Contact |
| Preload Level | None |
| Bore Type | Round Bore |
| Rows of Balls | Single |
| Static Load Rating [Max] | 146000 lbf |
| Snap Ring | No Snap Ring |
| Seal Type | Unsealed |
| Outer Ring Width | 43 mm |
| No. in Set | Single Bearing |
| Radial Internal Clearance | Normal |
| O.D. | 190 mm |
| Seal Material | None |
| Bearing Type | Angular Contact |
| Width | 1.69 in, 43 mm |
| Material | Steel |
| Contact Angle | 40° |
| Precision Level | Standard (ABEC 1) |
| Flush Ground | No |
| Locking Device | No Locking Device |
| icNumber | 7695830 |
| Radial Internal Clearance Specification | Normal Clearance |
| I.D. | 90 mm |
| Inch/Metric | Metric Bore |
| Ball Material | Steel |
| Dynamic Load Rating | 165000 lbf |
| Bearing Design | Universal Mounting |
| Capacity | High Capacity |
| Cage Material | Brass/Bronze |
| Limiting Speed - Grease | 3000 rpm |
| Weight | 12.41 LB |
| EAN or UPC | 7316577095572 |

