- 90 mm ID x 190 mm OD x 43 mm Wide
- Open
- ABEC 1
- Brass / Bronze Cage
- Normal Clearance
description
- Angular contact ball bearings have raceways in the inner and outer rings, which are displaced with respect to each other in the direction of the bearing axis. Designed to accommodate both radial and axial loads (in one direction).
applications
- Pumps
- Compressors
- Centrifuges
features
- Inner and outer ring raceway
- Suitable for simultaneously acting radial and axial loads
- Axial load capacity increases with increasing contact angle
compliances
- In accordance with ISO 15-1981
| Origin | Single Row Angular Contact |
| Cage Material | Brass/Bronze |
| Limiting Speed - Grease | 3000 rpm |
| Material | Steel |
| Lubricant | Oil Preservative |
| Radial Internal Clearance Specification | Normal Clearance |
| Precision Level | Standard (ABEC 1) |
| Inch/Metric | Metric Bore |
| Dynamic Load Rating | 165000 lbf |
| Ball Material | Steel |
| Static Load Rating [Max] | 146000 lbf |
| Width | 1.69 in, 43 mm |
| Snap Ring | No Snap Ring |
| Capacity | High Capacity |
| Bearing Design | Universal Mounting |
| Seal Type | Unsealed |
| Inner Ring Width | 43 mm |
| I.D. | 90 mm |
| Contact Angle | 40° |
| O.D. Type | Straight |
| Cage Type | Metal |
| Outer Ring Width | 43 mm |
| Preload Level | None |
| Precision | Standard |
| Radial Internal Clearance | Normal |
| No. in Set | Single Bearing |
| O.D. | 190 mm |
| Bore Type | Round Bore |
| Series | 73 |
| Rows of Balls | Single |
| Bearing Type | Angular Contact |
| Seal Material | None |
| Enclosure | Open |
| Flush Ground | No |
| Locking Device | No Locking Device |
| icNumber | 7695830 |
| Weight | 12.41 LB |
| EAN or UPC | 7316577095572 |

