- 90 mm ID x 190 mm OD x 43 mm Wide
- Open
- ABEC 1
- Polyamide Cage
- Normal Clearance
description
- Angular contact ball bearings have raceways in the inner and outer rings, which are displaced with respect to each other in the direction of the bearing axis. Designed to accommodate both radial and axial loads (in one direction).
applications
- Pumps
- Compressors
- Centrifuges
features
- Inner and outer ring raceway
- Suitable for simultaneously acting radial and axial loads
- Axial load capacity increases with increasing contact angle
compliances
- In accordance with ISO 15-1981
| Material | Steel |
| Seal Material | None |
| Capacity | High Capacity |
| Width | 1.69 in, 43 mm |
| Cage Material | Polyamide (Molded Nylon) |
| icNumber | 7695937 |
| Radial Internal Clearance Specification | Normal Clearance |
| O.D. | 190 mm |
| Preload Level | None |
| Bearing Type | Angular Contact |
| Snap Ring | No Snap Ring |
| Locking Device | No Locking Device |
| Lubricant | Oil Preservative |
| Rows of Balls | Single |
| Inner Ring Width | 43 mm |
| Bearing Design | Universal Mounting |
| I.D. | 90 mm |
| Seal Type | Unsealed |
| Series | 73 |
| Flush Ground | No |
| Precision | Standard |
| Radial Internal Clearance | Normal |
| Outer Ring Width | 43 mm |
| Enclosure | Open |
| Ball Material | Steel |
| Inch/Metric | Metric Bore |
| Contact Angle | 40° |
| Cage Type | Plastic |
| Origin | Single Row Angular Contact |
| No. in Set | Single Bearing |
| Precision Level | Standard (ABEC 1) |
| Bore Type | Round Bore |
| O.D. Type | Straight |
| Weight | 11.184 LB |
| EAN or UPC | 7316577094599 |

