- 90 mm ID x 190 mm OD x 43 mm Wide
- Open
- ABEC 1
- Polyamide Cage
- Normal Clearance
description
- Angular contact ball bearings have raceways in the inner and outer rings, which are displaced with respect to each other in the direction of the bearing axis. Designed to accommodate both radial and axial loads (in one direction).
applications
- Pumps
- Compressors
- Centrifuges
features
- Inner and outer ring raceway
- Suitable for simultaneously acting radial and axial loads
- Axial load capacity increases with increasing contact angle
compliances
- In accordance with ISO 15-1981
| Rows of Balls | Single |
| Precision | Standard |
| Contact Angle | 40° |
| Seal Material | None |
| I.D. | 90 mm |
| Series | 73 |
| Bore Type | Round Bore |
| Inch/Metric | Metric Bore |
| Bearing Design | Universal Mounting |
| Snap Ring | No Snap Ring |
| O.D. Type | Straight |
| Flush Ground | No |
| Locking Device | No Locking Device |
| Material | Steel |
| Origin | Single Row Angular Contact |
| Width | 1.69 in, 43 mm |
| Cage Material | Polyamide (Molded Nylon) |
| Seal Type | Unsealed |
| Lubricant | Oil Preservative |
| icNumber | 7695937 |
| Precision Level | Standard (ABEC 1) |
| Capacity | High Capacity |
| Radial Internal Clearance Specification | Normal Clearance |
| Outer Ring Width | 43 mm |
| Ball Material | Steel |
| Enclosure | Open |
| Bearing Type | Angular Contact |
| O.D. | 190 mm |
| Cage Type | Plastic |
| No. in Set | Single Bearing |
| Preload Level | None |
| Radial Internal Clearance | Normal |
| Inner Ring Width | 43 mm |
| Weight | 11.184 LB |
| EAN or UPC | 7316577094599 |

